Membership History

The Review Committee consists of seven members appointed by the Secretary of the Interior. Three members are appointed from nominations submitted by Indian Tribes, Native Hawaiian organizations, and traditional Native American religious leaders. At least two of these members must be traditional Indian religious leaders. Three members are appointed from nominations submitted by national museum or scientific organizations. One member is appointed from a list of persons developed and consented to by all of the other members.

Members nominated by: Navigation

Members nominated by federally recognized Indian Tribe(s), Native Hawaiian organization(s), or traditional religious leaders

Member 1: Traditional Indian Religious Leader

Rachel Craig

Treasures for Our Children
Northwest Arctic Borough
Fairbanks Native Association

1992-1997

Armand Minthorn

Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation, Oregon

1997-2004

Willie Jones

Lummi Tribe of the Lummi Reservation

2004-2009

Eric Hemenway

Little Traverse Bay Bands of Odawa Indians, Michigan

2009-2013

Steve Titla

San Carlos Apache Tribe of the San Carlos Apache Reservation, Arizona

2013-2017

Barnaby Lewis

Gila River Indian Community of the Gila River Indian Reservation, Arizona
Ak-Chin Indian Community
Salt River Pima-Maricopa Indian Community of the Salt River Reservation, Arizona
Tohono O'odham Nation of Arizona

2018-2022

Member 2: Traditional Indian Religious Leader

William Tallbull

Northern Cheyenne Tribe of the Northern Cheyenne Indian Reservation, Montana

1992-1997
(Deceased 1996)

Lawrence Hart

Cheyenne and Arapaho Tribes, Oklahoma
Forest County Potawatomi Community, Wisconsin

1996-2003

Lee Staples

Mille Lacs Band of Minnesota Chippewa Tribe, Minnesota

2003-2005

Donna Augustine

Aroostook Band of Micmac Indians
Houlton Band of Maliseet Indians
Passamaquoddy Tribe
Penobscot Tribe of Maine

2006-2010

Adrian John

Seneca Nation of New York

2010-2014

Armand Minthorn

Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation
Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation

2014-2018
2019-2021

Member 3: Non-Traditional Indian Religious Leader

Tessie Naranjo

Santa Clara Indian Pueblo

1992-1997

Pueblo of Acoma, New Mexico
Hui Malama I Na Kupuna O Hawaii Nei

1997-2000

Rosita Worl

Huna Heritage Foundation

2000-2007

Huna Heritage Foundation on behalf of the Huna Totem Corporation

2007-2009

Mervin Wright, Jr.

Pyramid Lake Paiute Tribe, Nevada
Comanche Nation, Oklahoma
Pawnee Nation of Oklahoma

2009-2013

Shannon O’Loughlin

Tonawanda Seneca Nation
Seneca Nation of Indians
Choctaw Nation of Oklahoma

2013-2015

Lauren Peters

Agdaagux Tribe of King Cove

2016-2017

John Beaver

Muscogee (Creek) Nation

2018-2022

Members nominated by national museum and scientific organizations

Member 4

Dan Monroe

American Association of Museums
Museum Trustees Association

1992-1997

James Bradley

American Association of Museums

1997-2004

Dan Monroe

American Association of Museums

2004-2009

Association of Art Museum Directors

2009-2011

Alexander Barker

American Anthropological Association
American Association of Museums
Society for American Archeology

2011-2015

Patrick Lyons

American Anthropological Association
Archaeological Institute of America
Society for American Archaeology

2015-2019

Timothy McKeown Association of Tribal Archives, Libraries, & Museums
Association for the Anthropology of Policy
Council for Museum Anthropology
National Association for the Practice of Anthropology

Society for Applied Anthropology
World Archaeological Congress
2020-2024

Member 5

Martin Sullivan

American Association of Museums
Museum Trustees Association

1992-1997

American Association of Museums

1997-2000

Garrick Bailey

American Anthropological Association

2000-2007

Alan Goodman

American Archaeological Association

2007-2011

LindaLee Kuuleilani Farm

Natural Science Collections Alliance

2011-2015

Natural Science Collections Alliance

2015-2017

Francis P. McManamon

American Alliance of Museums
American Anthropological Association
Society for American Archaeology

2018-2022

Member 6

Phillip Walker

Society for American Archaeology
American Association of Museums
American Anthropological Association

1992-1997

John O’Shea

Society for American Archaeology
American Museum of Natural History

1997-2004

Vincas Steponaitis

Society for American Archaeology

2004-2009

Sonya Atalay

World Archaeological Congress

2009-2015

World Archaeological Congress

2013-2015

Heather Edgar

American Alliance of Museums
American Anthropological Association
American Association of Physical Anthropologists
Archaeological Institute of America
Society for American Archaeology

2015-2019

Shelby Tisdale American Alliance of Museums 2020-2024

Members nominated by Review Committee members

Member 7: At-large member

Jonathan Haas

Review Committee

1992-1997

Vera Metcalf

Review Committee

1998-2005

Colin Kippen

Review Committee

2005-2009

Rosita Worl

Review Committee

2009-2013

Dennis O’Rourke

Review Committee

2013-2017

Honor Keeler

Review Committee

2018-2022

Last updated: July 1, 2021