Union Order of Battle - Second Manassas

Army of Virginia

Major General John Pope


Headquarters Escort:
1st Ohio Cavalry (Cos. A & C)
5th New York Cavalry (7 cos.)
36th Ohio: Colonel George Crook



First Corps:

Major General Franz Sigel

Headquarters Escort:
1st Indiana Cavalry (Cos. I & K)



First Division
Brigadier General Robert C. Schenck (W)
Brigadier General Julius Stahel

First Brigade
Brigadier General Julius Stahel, Col Adolphus Buschbeck

8th New York: LtCol Carl B. Hedterich
41st New York: LtCol Ernest W. Holmstedt
45th New York: LtCol Edward W. Wratislaw
27th Pennsylvania: Col Buschbeck, LtCol Lorenz Cantador


Second Brigade
Col Nathaniel C. McLean

25th Ohio: Col William P. Richardson
55th Ohio: Col John C. Lee
73rd Ohio: Col Orland Smith
75th Ohio: Maj Robert Reily
Artillery
Battery K, 1st Ohio Artillery: Lt George B. Haskin
2nd New York Light: Capt Louis Shirmer (attached to 1st brigade)



Second Division
BG Adolph von Steinwehr

First Brigade
Col John A. Koltes(k), LtCol Gustavus A. Muhleck

29th New York: Col Clemens Soest(w), Maj Louis Hartman
68th New York: LtCol John H. Kleefisch
73rd Pennsylvania: LtCol Muhleck




Third Division
BG Carl Schurz

First Brigade
Col Alexander Schimmelfenning

61st Ohio: LtCol S.J. McGroarty
74th Pennsylvania: Maj Franz Blessing
8th West Virginia: Capt Hedgman Slack
Battery F, Pennsylvania Artillery: Capt Robert B. Hampton
Second Brigade
Col Wladimir Krzyzanowski

54th New York: LtCol Charles Ashby
58th New York: Maj William Henkel(w), Capt Frederick Braun
75th Pennsylvania: LtCol Francis Mahler
Battery L, 2nd New York Artillery: Capt Jacob Roemer



Independent Brigade
BG Robert H. Milroy

2nd West Virginia: Col George R. Latham
3rd West Virginia: Col David T. Hewes
5th West Virginina: Col John L. Zeigler
82nd Ohio: Col James Cantwell(k), LtCol James S. Robinson
Troops C, E, and L, 1st West Virginia Cavalry: Maj John S. Krepps
12th Ohio Battery: Capt Aaron C. Johnson

Cavalry Brigade
Col John Beardsley

1st Connecticut Battalion
1st Maryland: LtCol Charles Wetschky
4th New York: LtCol Ferris Nazer
9th New York: Maj Charles Knox
6th Ohio: Col William R. Lloyd




Reserve Artillery
Capt Frank Buell, Capt Louis Schirmer

Battery I, 1st New York Light: Capt Michael Wiedrich
13th New York: Capt Julius Dieckmann
Battery C, West Virginia Artillery: Lt Wallace Hill



Unattached
Troop C, 3rd West Virginia Cavalry: Capt Jonathan Stahl


Third Corps:

Major General Irvin McDowell


First Division
BG Rufus King (ill)
BG John P. Hatch (w)

BG Abner Doubleday


First Brigade
BG Hatch (w), Col Timothy Sullivan

22nd New York: Col Walter Phelps, Jr.
24th New York: Col Timothy Sullivan, LtCol Samuel Beardsley (w), Maj Andrew Barney (w)
30th New York: Col Edward Frisby
84th New York (14th Militia): LtCol E.B. Fowler (w), Maj W.H. de Bevois
2nd United States Sharpshooters: Col Henry A.V. Post

Second Brigade
BG Abner Doubleday, Col William P. Wainwright

56th Pennsylvania: Col Sullivan A. Meredith (w), LtCol J.W. Hoffmann
76th New York: Col Wainwright, Maj Charles E. Livingstone
95th New York: LtCol James B. Post

Third Brigade
BG Marsena R. Patrick

21st New York: Col William F. Rogers
23rd New York: LtCol Nirom M. Crane
35th New York: Col Newton B. Lord
80th New York (20th Militia): Col G.W. Pratt (mw), LtCol T.B. Gates

Fourth Brigade
BG John Gibbon

2nd Wisconsin: Col Edgar O'Conner (k), LtCol Lucius Fairchild
6th Wisconsin: Col Lysander Cutler (w), LtCol Edward S. Bragg
7th Wisconsin: Col W.W. Robinson (w), LtCol C.A. Hamilton (w)
19th Indiana: Col Solomon Meredith


Artillery
1st New Hampshire: Capt George A. Gerrish, Lt Frederick M. Edgell
Battery D, 1st Rhode Island: Capt J. Albert Monroe
Battery L, 1st New York: Capt John A. Reynolds
Battery B, 4th United States: Capt Joseph B. Campbell


Second Division
Brigadier General James B. Ricketts

First Brigade
BG Abram Duryea

97th New York: LtCol John P. Spofford
104th New York: Maj Lewis C. Skinner
105th New York: Col Howard Carroll
107th Pennsylvania: Col Thomas F. McCoy

Second Brigade
BG Zealous B. Tower (w), Col. William H. Christian

26th New York: Col Christian, LtCol Richard H. Richardson
94th New York: Col Adrian R. Root
88th Pennsylvania: LtCol J.A. McLean (k), Maj George W. Gile
90th Pennsylvania: Col Peter Lyle
Third Brigade
Col John W. Stiles

12th Massachusetts: Col Fletcher Webster (k), LtCol T.M. Bryan, Jr.
13th Massachusetts: Col Samuel H. Leonard
83rd New York (9th Militia): LtCol William Atterbury
11th Pennsylvania: Col Richard Coulter
Fourth Brigade
Col Joseph Thoburn

7th Indiana: LtCol John F. Cheek
84th Pennsylvania: Col Samuel M. Bowman
110th Pennsylvania: Col William D. Lewis, Jr.
1st West Virginia: LtCol Henry B. Hubbard
Artillery
2nd Maine Light: Capt James A. Hall
5th Maine Light: Capt G.F. Leppien
Battery F, 1st Pennsylvania: Capt Ezra W. Matthews
Battery C, Pennsylvania: Capt James Thompson
Cavalry Brigade (Temporarily attached)
BG George D. Bayard

1st Maine: Col Samuel H. Allen
2nd New York: Col J. Mansfield Davies
1st New Jersey: LtCol Joseph Karge, Maj Ivins. D. Jones
1st Pennsylvania: Col Owen Jones
1st Rhode Island: Col A.N. Duffie

Pennsylvania Reserves
Brigadier General John F. Reynolds

First Brigade
Brigadier General George G. Meade

3rd Pennsylvania Reserves
4th Pennsylvania Reserves
7th Pennsylvania Reserves
8th Pennsylvania Reserves
13th Pennsylvania Reserves (1st Rifles)

Second Brigade
Brigadier General Truman Seymour

1st Pennsylvania Reserves
2nd Pennsylvania Reserves
5th Pennsylvania Reserves
6th Pennsylvania Reserves

Third Brigade
Brigadier General Conrad F. Jackson

9th Pennsylvania Reserves
10th Pennsylvania Reserves
11th Pennsylvania Reserves
12th Pennsylvania Reserves


Artillery
Captain Dunbar R. Ransom

1st Pennsylvania Light Artillery, Battery A
1st Pennsylvania Light Artillery, Battery B
1st Pennsylvania Light Artillery, Battery G
5th U.S. Artillery, Battery C

Army of the Potomac

Third Corps

Major General Samuel P. Heintzelman


Headquarters Escort
5th New Cavalry (3 cos.)

First Division
Major General Philip Kearny

First Brigade
BG John C. Robinson

20th Indiana: Col William L. Brown (k), Maj John Wheeler
30th Ohio (6 cos.): LtCol Theodore Jones
63rd Pennsylvania:col Alexander Hays (w), Capt James F. Ryan (w)
105th Pennsylvania: LtCol C.A. Craig (w), Maj J.W. Greenwalt

Second Brigade
BG David B. Birney

3rd Maine: Capt Moses B. Lakeman
4th Maine: Col Elijah Walker
1st New York: Maj Edwin Burt
38th New York: Col John Henry Hobart Ward
40th New York: Col Thomas W. Egan
101st New York: LtCol Nelson A. Gesner
57th Pennsylvania: Maj William Birney

Third Brigade
Col Orlando M. Poe

37th New York: Col Samuel B. Hayman
99th Pennsylvania: Col Asher S. Leidy
2nd Michigan: LtCol Louis Dillman
3rd Michigan: Col S.G. Champlin (w), Maj Byron R. Pierce
5th Michigan: Capt William Wakenshaw

Artillery
Battery E, 1st Rhode Island: Capt George E. Randolph
Battery K, 1st United States: Capt William M. Graham


First Brigade
BG Cuvier Grover

2nd New Hampshire: Col Gilman Marston
1st Massachusetts: Col Robert Cowdin
11th Massachusetts: Col William Blaisdell
16th Massachusetts: Maj Gardner Banks
26th Pennsylvania: Maj Robert L. Bodine

Second Brigade
Col Nelson Taylor

70th New York: Capt Charles L. Young
71st New York: Capt Owen Murphy
72nd New York: Capt Harman J. Bliss
73rd New York: Capt M.W. Burns
74th New York: Maj Edward L. Price

Third Brigade
Col Joseph B. Carr

2nd New York: Capt Sidney W. Park
5th New Jersey: LtCol W.J. Sewell
6th New Jersey: Col Gershom Mott (w), LtCol G.C. Burling
7th New Jersey: Col Joseph W. Revere
8th New Jersey: LtCol William Ward (w), Capt John Tuite (k),
Capt George Hoffman (w), Capt O.S. Johnson, Capt Daniel Blauvelt, Jr.
115th Pennsylvania: LtCol Robert Thompson

Artillery
6th Maine Battery: Capt Freeman McGilvery

Fifth Corps:

Major General Fitz John Porter


First Division
Major General George W. Morell


First Brigade
Col Charles W. Roberts

2nd Maine: Maj Daniel F. Sargent
18th Massachusetts: Maj Joseph Hayes
22nd Massachusetts: Capt Mason W. Burt
13th New York: Col Elisha G. Marshall
25th New York: Col Charles A. Johnson
1st Michigan: Col H.S. Roberts (k), Capt E.W. Belton

Second Brigade
BG Charles Griffin

9th Massachusetts: Col Patrick R. Guiney
32nd Massachusetts: Col Francis J. Parker
14th New York: Col James McQuade
62nd Pennsylvania: Col Jacob B. Sweitzer
4th Michigan: Col Jonathan W. Childs


Third Brigade
BG Daniel Butterfield, Col H.A. Weeks (w), Col James C. Rice

12th New York: Col Weeks (w), Capt. A.I. Root (w), Capt William Huson
17th New York: Col Henry A. Lansing, Maj W.T.C. Grower (w), Capt John Vickers
44th New York: Col Rice, Maj Freeman Conner
83rd Pennsylvania: LtCol H.S. Campbell (w), Maj William R. Lamont (w), Capt John Graham,
Capt O.S.N. Woodward
16th Michigan: Capt Thomas J. Barry, Capt Henry H. Sibley
1st U.S. Sharpshooters: Col Hiram Berdan

Artillery:
3rd Massachusetts: Capt Augustus P. Martin
Battery C, 1st Rhode Island: Capt Richard Waterman
Battery D, 5th United States: Lt Charles E. Hazlett


Second Division
Brigadier General George W. Sykes

First Brigade
LtCol Robert C. Buchanan

3rd United States: Capt John D. Wilkins
4th United States: Capt J.B. Collins
12th United States (1st Battalion): Capt Matthew M. Blunt
14th United States (1st Battalion): Capt J.D. O'Connell (w), Capt W.H. Brown
14th United States (2nd Battalion): Capt David B. McKibbin

Second Brigade
LtCol William Chapman

Company G, 1st United States: Capt Matthew R. Marston
2nd United States: Maj Charles S. Lovell
6th United States: Capt Levi C. Bootes
10th United States: Maj Charles S. Lovell
11th United States: Maj Delancey Floyd-Jones
17th United States: Maj George L. Andrews

Third Brigade
Col Gouverneur K. Warren

5th New York: Capt Cleveland Winslow
10th New York: Col John E. Bendix
Artillery
Capt Stephen H. Weed

Batteries E and G, 1st United States: Lt Alanson M. Randol
Battery I, 5th United States: Capt Weed
Battery K, 5th United States: Capt John R. Smead (k), Lt W.E. Van Reed

Reserve Corps
BG Samuel D. Sturgis

Piatt's Brigade
BG A. Sanders Piatt
63rd Indiana (4 companies): LtCol John S. Williams
86th New York: Col Benajah P. Bailey


Ninth Corps

Major General Jesse L. Reno

First Division
Major General Isaac I. Stevens



First Brigade
Col Benjamin C. Christ

50th Pennsylvania: LtCol T.S. Brenholtz, Maj Edward Overton, Jr.
8th Michigan: LtCol Frank Graves

Second Brigade
Col David Leasure (w), LtCol David A. Leckey
46th New York (5 cos.): Col Rudolph Rosa (w), Maj Julius Parcus
100th Pennsylvania: LtCol Leckey, Capt J.E. Cornelius

Third Brigade
Col Addison Farnsworth

28th Massachusetts: Maj G.W. Cartwright
79th New York: LtCol David Morrison
Artillery
Battery E, 2nd United States: Lt Samuel N. Benjamin

Second Division
MG Jesse L. Reno

First Brigade
Col James Nagle

6th New Hampshire: Col Simon G. Griffin
48th Pennsylvania: LtCol Joshua K. Sigfried
2nd Maryland: LtCol J. Eugene Duryea
Second Brigade
Col Edward Ferrero

21st Massachusetts: Col William S. Clark
51st New York: LtCol Robert B. Potter
51st Pennsylvania: Col John F. Hartranft
Artillery
Battery D, Pennsylvania Light: Capt George W. Durell

Notes of Abbreviations:

Lt = Lietutenant
Capt = Captain
Maj = Major
LtCol = Lieutenant Colonel
Col = Colonel
BGen = Brigadier General
MGen = Major General

(w) = wounded
(mw) = mortally wounded
(k) = killed
(c) = captured

Last updated: January 18, 2022

Park footer

Contact Info

Mailing Address:

12521 Lee Highway
Manassas , VA 20109

Phone:

703 361-1339 x0

Contact Us

Stay Connected