Universal Competencies

Acknowledgements


Literally hundreds of individuals have contributed to the design and implementation of the Universal Competencies training program since its inception in 1995. Partners, employees, and volunteers helped create the Universal Competencies Core Curriculum and its discrete units, or reviewed, commented on, and tested multiple drafts of the materials. Many have coordinated and/or instructed various training events, in particular, "Compass II: Today’s Leaders, Tomorrow’s Legends." Still others have shouldered the administrative burdens associated with managing the program, or participated in "Foundations" design meetings. I hope those whose names are not included below will forgive this unintentional oversight and know that they, too, are appreciated!

The Training Community acknowledges their commitment and creativity with heartfelt thanks, and congratulations on a job well done.

Elizabeth Maia Browning
Training Manager, Universal Competencies
Albright Training Center
August 30, 2000
 
 
 

Martha Aikens 
James Åkerson 
Chris Andress 
Bobbie Antonich 
Independence NHP
Shenandoah NP
Ranger Activities, WASO
Lake Mead NRA
Don Barger 
Sue Benson 
Jim Boyd 
Lucia Bragan 
Gary Bremen 
Daniel R. Brown 
Gino Broncolini 
Warren Brown 
Frank Buono 
Laura Turnipseed Burke 
Karen Burns 
Deborah Burnett 
National Parks & Conservation Association
Albright Training Center
Albright Training Center
Training & Development, WASO
Biscayne NP
Southeast Regional Office
Indiana University
Office of Planning, WASO
NPS, Retired
Jean Lafitte NHP
Assateague Island NS
Northeast Regional Office
Linda Canzanelli
Mike Capps 
Edward Carlin 
Brian Carlstrom 
Lyn Carranza 
Tom Casey 
C. Bruce Clements 
Denise F. Cobb 
Dan Cockrum 
Dianne Cooper 
Tony Crosby 
Operations & Education, WASO
Lincoln Boyhood NM
Training & Development, WASO
Denver Service Center
Carlsbad Caverns NP
Minute Man NHP
U.S. Park Police
Lake Mead NRA
Southeast Support Office
Pacific West Regional Office
Denver Service Center
David Dahlen 
Melinda DeCesar 
Mike Dedman 
Jean de los Reyes 
Mather Training Center
Redwoods National and State Parks
Glen Canyon NRA
Pacific Great Basin Support Office, PWR
Chick Fagen 
Laura Feller 
Thomas Ferranti 
Bill Fink 
Sam Fontaine 
Maureen Foster 
Maryanne Fox 
Loran Fraser 
Margie Fresquez 
Katrina Fritts 
Jennifer Flynn 
Office of Policy, WASO
Washington Office
Alaska Office
Midwest Regional Director’s Office
Training & Development, WASO
Washington Administrative Program Center
Northern Arizona University
Office of Policy, WASO
Intermountain Region
Mather Training Center
Yosemite NP
Denis Galvin 
Jan Gauthier 
Amy Glowacki 
Cliff Goins 
Ron Greenberg 
Michael Grimes 
Theresa Griggs 
Deputy Director, NPS
Mather Training Center
Lowell NHP
Indiana Dunes NL
Stewardship & Partnership, WASO
Administration, WASO
Golden Gate NRA
Dave Harmon 
Rebecca Harriett 
Robyn Harris 
Kathy Hart 
Steve Hastings 
Betsy Haynes 
Gayle Hazelwood 
Judy Hellmich 
Diane Herring 
Paul Henry 
Laurie Heupel 
Dee Highnote 
Brian Hughes 
Heather Huyck 
The George Wright Society
Booker T. Washington NM
Tuskegee Institute NHS
Timpanogos Cave NM
Albright Training Center
Booker T. Washington NM
New Orleans Jazz NHP
Grand Canyon NP
Albright Training Center
Federal Law Enforcement Training Center
Lewis and Clark
Concessions Management, WASO
National Parks & Conservation Association
Office of Strategic Planning
Dr. Lyn Jamieson 
Ann E. Johnson 
Mike Johnson 
Indiana University
Albright Training Center
Fredericksburg/Spotsylvania NMP
Janet Kackstetter 
Bob Karotko 
Marcia Keener 
Betty Keller 
Tony Knapp 
Bob Krumenaker 
Cynthia Kryston 
Albright Training Center
Albright Training Center
Office of Policy, WASO
The Presidio
Mather Training Center
Valley Forge NHP
Lowell NHP
Steve Laise 
Dave Larsen 
Dave Lattimore 
Wendy Lauritzen 
Michael Laws 
Antoinette Lee 
Betty Lieurance 
Michael Linde 
Jessica Liptak 
Barbara Little 
Alisa Lynch 
Manhattan Sites
Mather Training Center
Yosemite NP
Pecos NHP
Old Post Office, NCR
Stewardship & Partnership, WASO
Rocky Mountain NP
Pacific West Regional Office
Minute Man NHP
Cultural Resources, WASO
Mt. Rainier NP
Scot McElveen 
Francis McManamon 
Pamela Machuga 
Dr. Casey Machula 
JoniMae Makuakane-Jarrell 
Steve Makuakane-Jarrell 
Sue Masica 
Gary Mason 
John S. Mason 
Lisa Mendelson 
Karin Messaros 
Brenda Mobley 
Kim Montoya 
Chesley Moroz 
Doug Morris 
Ray Morris 
Jennifer Mummart 
John Day Fossil Beds NM
Archeology & Ethnography, WASO
Cuyahoga Valley NR
Northern Arizona University
Pu’ukohola Heiau NHS
Koloko-Honokohau NHP
Associate Director, Administration
Natural Resources, WASO
Harpers Ferry NHP
National Capital Region
Olympic NP
Alaska Region
Intermountain Regional Office
Eastern National
Shenandoah NP
Fort Frederica NM
Partnerships Office, WASO
Cindy Nielsen 
Karla Norris 
Shawn Norton 
Shirley Norton
Roosevelt-Vanderbilt NHP
Lake Mead NRA
Environmental Leadership, WASO
Administrative Program Center
Peggy O’Dell 
Lisa Okazaki 
Oly Olson
Ozark NSR
Mt. Rainier NP
Intermountain Regional Office
Chris Perry 
P. Bertrand Phillips 
Gordon Plaisted 
Claudette Piper 
Dwight Pitcaithley 
Elaine Poole 
Mather Training Center
Bermultinational, Ltd.
Grand Canyon NP
Northern Arizona University
History & Education, WASO
National Capital Regional Office
Edie Ramey 
Doug Riley 
Tom Ross 
Shirley Rowley
Denver Service Center
Delaware Water Gap NRA
Recreation & Conservation, WASO
Risk Management Office, WASO
Robert Sampsell 
Lillian Santamaria 
Jayne Schaeffer 
Marcia Schramm 
Charles Schultheis 
Eunice Shankland 
Sherwood Shankland 
Erin Sharpe 
Holly Sharpless 
Tess Shatzer 
Richard West Sellars 
Nelson Siler 
Don Singer 
Dave Simon 
Pat Smedley 
Rick E. Smith
Kate Stevenson 
Mike Soukup 
Peggy Sandretsky 
Jennifer Spaulding 
Dianne Spriggs 
John Stoddard 
Brian Suderman 
Erin Sutter 
Harpers Ferry NHP
Sullivan Santamaria Design
Intermountain Support Office
Mojave NP
Yosemite NP
Shankland & Associates
Shankland & Associates
Indiana University
Natural Resources, WASO
Lowell NHP
Southwest Support Office
Yellowstone NP
Grand Canyon NP
National Parks & Conservation Association
Intermountain Regional Office
Lowell NHP
Stewardship & Partnership, WASO
Natural Resources Stewardship & Science, WASO
National Conservation Training Center
National Capital Parks
Equal Opportunity Program, WASO
Fredericksburg/Spotsylvania NMP
Yellowstone NP
New River Gorge NR
Kirsten Talken 
Sandy Taylor 
Tom Thomas 
Dale Thompson 
Kevin Turner 
John Tyler 
Haleakala NP
Southeast Regional Office
NPS, Retired
Lake Meredith NRA
Golden Gate NRA
Training & Development, WASO
Karen Wade 
Bruce Wadlington 
Charles Wahler 
Rick Wallner 
Sondra Washington 
Eve Watson 
Michael D. Watson 
Kay Weeks 
Sandy Weber 
Rory Westberg 
Floy Westermeier 
Skip Wheeler 
Dianne White 
Heather Whitman 
Dale Wilking 
Daniel Winings 
Linda Wright 
Steve Wolter 
Susie Woodruff 
Bryant Woods 
Patricia Woods 
Intermountain Regional Office
Intermountain Regional Office
Grand Canyon NP
Mount Rushmore NM
Midwest Support Office
Grand Canyon NP
Mather Training Center
Washington Office
Office of Interpretation/Education, WASO
Columbia Cascades Support Office
Midwest Support Office
USS Arizona NM
Carlsbad Caverns NP
Amistad NRA
Maintenance & Facility Management, WASO
Rock Creek Park
Training & Development, WASO
The Eppley Institute, Indiana University
Pacific West Regional Office
Acadia NP
The Woods Institute